Opublikowano: 2020-09-03

40. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych

W rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych, 31 sierpnia, w ostrołęckiej farze odbyła się msza święta odprawiona przez księdza infułata Zygmunta Żukowskiego. Po nabożeństwie złożono kwiaty przed Krzyżem księdza Jerzego Popiełuszki. W uroczystościach wzięli udział działacze ostrołęckiej Solidarności. Byli też parlamentarzyści z Ostrołęki: senator Robert Mamątow i poseł Arkadiusz Czartoryski.

Podpisanie Porozumień Sierpniowych, w rezultacie czego powstała 17 września Solidarność, dało podwaliny do przemian ustrojowych w 1989 roku. Zanim jednak do tego doszło, w sierpniu rozpoczęły się strajki na wybrzeżu – najważniejszy był ten w Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Rezultatem było podpisanie 31 sierpnia w Gdańsku porozumienia pomiędzy komisją rządową a Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym.

Robert Mamątow też działał w Solidarności. Za pracę w Komisji Interwencyjnej został internowany, a potem skazany na 2 lata więzienia. W wyniku represji w 1983 roku został zwolniony z pracy. W drugiej połowie lat 80. senator zaangażował się w budowę struktur Solidarności, a następnie współorganizował wybory do odrodzonego samorządu Ostrołęki.

powrót