Opublikowano: 2015-06-02

6 - latki do szkoły? Niech decydują rodzice!

Projekt, który przywraca rodzicom prawo do decydowania, czy dziecko rozpocznie naukę w szkole w wieku 6 lat, przygotował klub PiS. Parlamentarzyści PiS chcą, aby nowe prawo weszło w życie przed 1 września.

Projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty trafi do Sejmu na początku czerwca.  Dokument zakłada, że rodzice będą mogli odroczyć pójście 6-latka do szkoły bez konieczności przedstawiana 
opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej. Pójście 6-latka do szkoły odraczałby dyrektor na wniosek rodziców: "Chcemy pomoc rodzicom, by mogli decydować o losie swoich dzieci":

O konieczności przygotowania projektu przekonali PiS rodzice, a także duża liczba orzeczeń poradni psychologiczno-pedagogicznych ws. 6-latków. Według danych ok. 20 proc. rodziców nie zgadza się na posłanie dziecka do pierwszej klasy szkoły podstawowej.

W polskim systemie edukacji stopniowe obniżanie wieku obowiązku szkolnego rozpoczęto w 2009 r. Przez pięć lat - do września 2013 r. - decyzję o tym, czy dziecko rozpocznie naukę w wieku sześciu czy siedmiu lat, podejmowali rodzice. 1 września ub.r. po raz pierwszy do szkół poszła grupa dzieci sześcioletnich, które obowiązkowo rozpoczęły naukę w tym wieku. To dzieci sześcioletnie urodzone w pierwszej połowie 2008 r. W tym roku do I klas również pójdą dzieci z dwóch roczników: dzieci urodzone w drugiej połowie 2008 r. i cały rocznik sześciolatków urodzonych w 2009 r.

Sejm sprawą obniżenia wieku szkolnego zajmował się już kilkakrotnie. W 2011 r. Stowarzyszenie Rzecznik Praw Rodziców zebrało prawie 350 tys. podpisów pod obywatelskim projektem nowelizacji ustawy o systemie oświaty w tej sprawie, jednak projekt został odrzucony przez Sejm. Z kolei w listopadzie 2013 r. Sejm odrzucił obywatelski wniosek stowarzyszenia o przeprowadzenie ogólnopolskiego referendum edukacyjnego. Pod tym wnioskiem podpisało się prawie milion osób; jedno z pięciu proponowanych pytań dotyczyło zniesienia obowiązku szkolnego dla sześciolatków. W marcu 2015 r. Sejm odrzucił kolejny obywatelski projekt zgłoszony przez Stowarzyszenie Rzecznik Praw Rodziców, który znosił obowiązek szkolny dla 6-latków i przywracał rodzicom prawo do decydowania, kiedy dziecko rozpocznie naukę.

powrót