Opublikowano: 2016-03-08

Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce

Wicepremier, minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. Piotr Gliński i prezydent Ostrołęki, Janusz Kotowski podpisali umowę w sprawie prowadzenia instytucji kultury pod nazwą Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce. Rząd zobowiązał się do przekazania na budowę placówki  35 milionów złotych.

Ceremonia podpisania umowy miała miejsce w siedzibie Muzeum Żołnierzy Wyklętych. Oprócz wicepremiera MKiDN reprezentował sekretarz stanu Jarosław Sellin. Prezydentowi Kotowskiemu towarzyszyli przedstawiciele Rady Miasta z przewodniczącym Jerzym Grabowskim na czele. Wśród świadków uroczystości nie zabrakło ostrołęckich parlamentarzystów: posła Arkadiusza Czartoryskiego i senatora Roberta Mamątowa  oraz najważniejszych gości, Żołnierzy Wyklętych, kombatantów AK, NSZ, NZW i ?Jaworzniaków? ? młodocianych więźniów politycznych okresu stalinizmu.

Przemawiając po podpisaniu umowy premier Gliński podkreślił, że budując Muzeum spełniamy powinność wobec tych, którzy swoim życiem i śmiercią opowiedzieli się za najważniejszymi dla Polaków wartościami. Profesor Gliński dodał też, że współpraca z Ostrołęką jest przykładem tego, jak dobre inicjatywy rodzące się w lokalnych społecznościach powinny być wspierane przez władze państwowe. Zwracając się do weteranów dodał, że to właśnie dla nich i ich kolegów powstaje MŻW ? Pamiętaliśmy, pamiętamy i będziemy pamiętać  -

Prezydent Kotowski zwrócił uwagę na fakt promowania przez Muzeum wartości i postaw bohaterów, którzy dokonując trudnego wyboru rezygnowali z codzienności cieszenia się rodziną, pracą, zabawą czy miłością. Podkreślił też rolę edukacyjną, jaką będzie spełniać placówka  dla kolejnych pokoleń, przekazując przykłady godnego zachowania. Następnie goście zwiedzili siedzibę Muzeum, oglądając cele, w których powstaną sale wystawowe oraz mural opisujący gehennę Żołnierzy Wyklętych.  Na zakończenie pobytu premier Gliński wraz z rekonstruktorami i Legią Nadnarwiańską spróbował żołnierskiej grochówki.

Źródło: www.ostroleka.pl

powrót