Opublikowano: 2017-02-21

Na pomoc chrześcijanom w Syrii

W ostrołęckim kinie Jantar na zaproszenie senatora Roberta Mamątowa odbyło się spotkanie z ks. Rafałem Cyfką z Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Ks. Rafał Cyfka przedstawił obraz prześladowań chrześcijan na świecie, szczególną uwagę skupił na obszarze bliskiego Wschodu: Syrii i Iraku, gdzie działają terroryści ISIS - państwa Islamskiego.

- Trzeba pamiętać, że od początku trudnej sytuacji w Iraku czy w Syrii Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie jest obecne bezpośrednio z tymi ludźmi. Organizujemy dla nich pomoc w szerokim zakresie, od pomocy materialnej, mieszkaniowej, medycznej do edukacyjnej i duszpasterskiej. Jakbyśmy zliczyli wszystkie projekty realizowane przez PKwP, to od 2003 r. zainwestowaliśmy kilkanaście milionów euro w pomoc najbardziej potrzebującym. Prowadzimy obozy dla chrześcijańskich uchodźców, zaopatrujemy we wszystko, czego potrzebują do normalnego funkcjonowania. Wynajmujemy rodzinom mieszkania, aby ułatwić chrześcijanom przetrwanie zawieruchy wojennej, a później powrót do miejsca zamieszkania.

Ks. Cyfka podkreślał ogromny heroizm wiary wyznawców Chrystusa żyjących w muzułmańskich społecznościach. Jak mówił wielokrotnie wiąże się on z oddaniem życia za wiarę.

Podsumowaniem spotkania był film "Zakazany Bóg" ukazujący wojnę domową w Hiszpanii, gdzie w latach 1936-1939 zniszczono i splądrowano 2000 kościołów, zakazano praktyk religijnych i dokonywano rzezi na katolikach.

Na znak solidarności i wsparcia chrześcijan w Syrii przeprowadzono również zbiórkę pieniędzy na zakup mleka dla matek i dzieci z syryjskiego Aleppo.

Senator Robert Mamątow przewodniczy  Parlamentarnemu Zespołowi Obrony Chrześcijan na Świecie.

powrót