Opublikowano: 2021-03-02

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych wypada 1 marca – tego dnia, w 1951 r., w więzieniu na Mokotowie w Warszawie po pokazowym procesie rozstrzelano przywódców IV Zarządu Głównego Zrzeszenia “Wolności i Niezawisłość” – prezesa WiN ppłka Łukasza Cieplińskiego “Pługa”, Adama Lazarowicza, Mieczysława Kawalca, Józefa Rzepkę, Franciszka Błażeja, Józefa Batorego i Karola Chmiela. 

Ze względu na pandemię koronawirusa obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych były skromniejsze. W kościele farnym w Ostrołęce odbyło się nabożeństwo w intencji żołnierzy podziemia antykomunistycznego. W mszy wzięli udział i ostrołęccy parlamentarzyści, w tym senator Robert Mamątow.

Po uroczystości w świątyni niektórzy przeszli przed pomnik poświęcony ofiarom terroru komunistycznego. Na Skwerze Prezydenta Lecha Kaczyńskiego złożono kwiaty, zapalono znicze – po wszystkim senator Robert Mamątow podziękował za uczestnictwo w uroczystościach i pamięć o żołnierzach niezłomnych.

W Ostrołęce powstaje Muzeum Żołnierzy Wyklętych. W tym celu przebudowano areszt śledczy przy ul. Traugutta. Obecnie jest przygotowywana pierwsza część wystawy stałej. Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu określa ostrołęcką instytucję jako jedną z priorytetowych inwestycji poświęconych polskiej pamięci.

powrót