Opublikowano: 2016-04-10

Pamięć o Katyniu i Smoleńsku

W sobotę, 9 kwietnia, na cmentarzu komunalnym odbyła się uroczystość poświęcona 76. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej i 6. Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej. Pod tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze.

Uroczystości rozpoczęła msza święta, koncelebrowana przez ostrołęckich duchownych, odprawiona w intencji ofiar obydwóch wydarzeń. Przed ołtarzem ułożono krzyż z białych i czerwonych zniczy symbolizujących liczbę ofiar katastrofy. Dwie czerwone świece, ustawione na fladze narodowej, które poświęcono parze prezydenckiej, zapalił przed mszą prezydent Ostrołęki Janusz Kotowski z małżonką. Po mszy, w czasie której wyrażono nadzieję na wyjaśnienie przyczyn katastrofy, obecni w kaplicy złożyli kwiaty i znicze pod tablicą ?Bóg, Honor, Ojczyzna, Katyń-Smoleńsk-Siewiernyj; Tragedia w 70. rocznicę Zbrodni Katyńskiej, 10.04.2010?.

W krótkich słowach za obecność podczas uroczystości podziękowali prezydent Janusz Kotowski i senator Robert Mamątow.

- Ci, którzy giną, odchodzą, żyją we wspomnieniach. Czasem jest wspomnienie o najlepszym tacie który brał nas na ręce, opiekował się, leczył zranione kolano. Czasem jest to wspomnienie o wspaniałym mężu o dobrej żonie, ojcu, mamie. Stratę najbardziej przeżywają rodziny, ale i naród czuje stratę, gdy odchodzą najlepsi synowie i córki - mówił prezydent Ostrołęki.

- Zgromadziliśmy się tutaj z miłości do Ojczyzny. Naszym przedstawicielem był prezydent Lech Kaczyński, to on dążył do tego by przywrócić historię Polski taką, jaka ona była. Pan prezydent Lech Kaczyński zginął na służbie Rzeczpospolitej, jadąc do żołnierzy, którzy w trudnym momencie swojego życia nie poddali się i nie wyparli się Ojczyzny. Namawiam, byśmy co roku zawsze tu byli i wspominali te rocznice - powiedział senator Robert Mamątow.


powrót