Opublikowano: 2017-04-10

Pamięć smoleńskich dramatów

W 77. rocznicę Zbrodni Katyńskiej i 7. rocznicę Katastrofy Smoleńskiej odbyły się na cmentarzu komunalnym w Ostrołęce uroczystości miejskie, w których wziął udział senator Robert Mamątow. Hołd oddano tysiącom polskich oficerów pomordowanych przez NKWD. Pamiętano także o ofiarach smoleńskiej tragedii, która spotkała polską delegację udającą się na ziemię katyńską w 2010 roku.

Mszę Świętą w intencji ofiar Zbrodni Katyńskiej koncelebrowali duchowni ostrołęckich parafii, a w czasie homilii wspomniano też o potrzebie prawdy dotyczącej Katastrofy Smoleńskiej, która niesie tyle samo zagadek i niedopowiedzeń, ile ma tajemnic katastrofa w Gibraltarze, w której w niewyjaśniony do dziś sposób zginął Generał Władysław Sikorski. - Prawda nie ma barw partyjnych ? mówił ksiądz Dariusz Łapiński ? prawda jest rzeczywista i naród ma do niej prawo.

Po Eucharystii pod pamiątkową tablicą na cmentarzu złożono kwiaty i zapalono znicze.

? Trzy słowa można by sobie dziś przypomnieć, gdy stajemy tutaj, najpierw przy ołtarzu, a potem przy pomniku: Modlitwa, Pamięć i Zobowiązanie. Modlitwa za tych, którzy oddali za nas życie, którzy polegli na służbie jest ważna. Dziękuję wszystkim, którzy pielęgnują w szkołach, harcerstwie pamięć o Ojczyźnie, także o tych wielkich, ważnych wydarzeniach z historii Polski. I zostaje właśnie to zobowiązanie, to pytanie, co my wszyscy możemy wypełnić po stracie dla Narodu po tych, którzy odeszli? - mówił prezydent Ostrołęki Janusz Kotowski.

- Słyszy się dzisiaj, że prezydent Lech Kaczyński leciał z delegacją do Smoleńska prywatnie. To nieprawda. Lecieli tam przywrócić pamięć naszym bohaterom, oddać im cześć. Pamiętajmy o tym - dodał senator Robert Mamątow.

W uroczystościach wzięły udział poczty sztandarowe organizacji, stowarzyszeń i szkół. Nie zabrakło przedstawicieli samorządu szczebla wojewódzkiego i powiatowego, strony rządowej oraz miejskich instytucji. Swoją obecność zaznaczyli także Rada Seniorów, kombatanci, harcerze oraz formacje ułańskie.

Tablica upamiętniająca ofiary Katastrofy z 2010 r.

Złożenie kwiatów pod tablicą pamięci

Prezydent Ostrołęki J. Kotowski i miejscy radni

Przemawia prezydent Ostrołęki

Kombatanci, poseł A. Czartoryski, senator R. Mamątow, przewodniczący RM J. Grabowski

Uczestnicy uroczystości

powrót