Opublikowano: 2022-02-06

Polska wspiera Ukrainę

W sprawie sytuacji na Ukrainie, a także na temat bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO i UE, rozmawiał premier Mateusz Morawiecki z szefem Council of the European Union Charlesem Michelem.

- Jesteśmy w kontakcie z ukraińskimi sąsiadami, żeby w razie konieczności pomóc im jak najlepiej się bronić. Po stronie Ukrainy widać wielką determinację, ale brakuje im sprzętu, dlatego musimy działać szybko – mówi premier Morawiecki. – W przyszłym tygodniu z Polski na Ukrainę wyjedzie pierwszy transport środków obronnych, które mają wspomóc naszych wschodnich sąsiadów w ich wysiłkach wobec rosyjskiej agresji. 

Polska stara się też pomóc Ukrainie poprzez działania dyplomatyczne. W tym zakresie ściśle z rządem współpracuje prezydent Andrzej Duda.

- Cieszę się, że mamy tak nowoczesne zakłady jak te w Tarnowie, gdzie pracuje coraz więcej polskich inżynierów i działa centrum badawczo-rozwojowe – dodaje premier Mateusz Morawiecki. – Ich produkcja będzie służyła nie tylko bezpieczeństwu Polski, ale wzmacniała wschodnią flankę NATO i potencjał obronny Unii Europejskiej. 

powrót