Opublikowano: 2018-04-09

Rocznica Katynia i Smoleńska

W sobotę, 7 kwietnia, na cmentarzu komunalnym w Ostrołęce odbyła się uroczystość poświęcona 78. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej i 8. Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej. 

Uroczystości rozpoczęła msza święta, koncelebrowana przez ostrołęckich duchownych pod przewodnictwem księdza proboszcza Michała Borowskiego, odprawiona w intencji ofiar obydwóch wydarzeń. Symbolem nawiązania do tragicznych wydarzeń były wiodące w górę schody okryte biało-czerwoną flagą. 

Podczas homilii ksiądz Jan Świerad nawiązał do nadziei na zmartwychwstanie towarzyszącej w okresie wielkanocnym wierzącym w słowa Chrystusa oraz do roli wiary i pamięci w trwaniu świadomości narodu, wyrażonych choćby w poezji Norwida i Herberta. Trzeba nam czasu i cierpliwości, by poznać prawdę o katastrofie, tak jak czekaliśmy przez lata na prawdę o Katyniu. 

Po mszy uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty i znicze pod tablicą „Bóg, Honor, Ojczyzna, Katyń-Smoleńsk-Siewiernyj; Tragedia w 70. rocznicę Zbrodni Katyńskiej, 10.04.2010”.

Za obecność podczas rocznicy podziękowali senator Robert Mamątow i prezydent Janusz Kotowski. Szczególnie za odprawioną mszę i homilię podziękował duchowieństwu senator Robert Mamątow, zapraszając też obecnych do uczestnictwa w warszawskich obchodach tragicznych rocznic, które będą miały miejsce 10 kwietnia.

- Dziękuję wszystkim za obecność, którą jesteśmy winni odchodzącym często samotnie z tego świata. Dziś tą obecnością świadczymy obowiązek bycia przy tych, którzy oddali życie w służbie Ojczyzny - mówił prezydent Ostrołęki.

Po złożeniu kwiatów za dusze zmarłych pomodlił się ksiądz Jan Świerad, kapelan samorządowców i parlamentarzystów. 

W obchodach uczestniczyli między innymi przedstawiciele władz miasta i powiatu, parlamentarzyści, służby mundurowe, kombatanci, członkowie stowarzyszeń historycznych, harcerze i reprezentanci ostrołęckich szkół. Licznie reprezentowane były poczty sztandarowe, stowarzyszenia i instytucje. 

Żródło:www.ostroleka.pl

powrót