Opublikowano: 2016-03-24

Święto przyjaźni polsko-węgierskiej

? Trudno szukać drugiej takiej przyjaźni w Europie - mówił dr Pál Attila Illés - Chcemy pokazać to, co najlepsze z kultury węgierskiej w Polsce. Dla nas to święto zawsze jest miłe i powoli staje się tradycją, że obchodzimy je także w Ostrołęce. Polacy wielokrotnie dali nam przykład jak zwyciężać mamy, dawali nam poczucie bezpieczeństwa. Za to im dziękujemy - dodał. 

- Dziękuję narodowi węgierskiemu za dobre chwile. W Ostrołęce od lat obchodzimy dzień radości naszych braci Węgrów. My tę radość z nimi dzielimy. Wiele nas różni, na przykład język, ale historia kieruje nas na to miejsce i dzięki temu nasze relacje są wyjątkowe - powiedział prezydent Ostrołęki Janusz Kotowski.

- Nasza historia poczynając od węgierskiego króla  Stefana I i naszego Mieszka I nieustannie się splata. Mamy wspólnych bohaterów takich jak generał Bem i wspólne sprawy o które walczymy ? podsumował senator Robert Mamątow, przypominając wspólne dzieje. ? Jesteśmy przyjaciółmi i nimi pozostaniemy, możecie na nas liczyć ? zakończył.


powrót