Opublikowano: 2018-06-01

Sygnety Niepodległości dla bohaterów


„Sygnety Niepodległości” trafiły 28 maja do rąk weteranów ruchu oporu antykomunistycznego działających w latach powojennych w okolicach Łomży i Ostrołęki. W uroczystości uczestniczył senator Robert Mamątow.

Jak powiedział twórca Festiwalu Arkadiusz Gołębiewski idea „Sygnetów Niepodległości” zrodziła się podczas spotkań filmowców w Gdyni. To, jego zdaniem ostatni czas, by uhonorować żyjących Niezłomnych oraz tych,  którzy służyli im wsparciem i pomocą. Na scenie Ostrołęckiego Centrum Kultury mosiężne statuetki wręczali senator Robert Mamątow, poseł Arkadiusz Czartoryski, prezydent Ostrołęki Janusz Kotowski i Arkadiusz Gołębiewski.

„Sygnety Niepodległości” otrzymali :

kpt. Franciszek Chrostowski ps. „Mały”
kpt. Ryszard Karwacki ps. „Muk”
sierżant Stefan Kownacki ps. „Gołąb”
por. Józef Dąbrowski ps. „Prędki”
Czesław Borucki (odebrał syn)
mjr Antoni Zienkiewicz ps. „Cichy”
mjr Tadeusz Zakrzewski ps. „Kaczeniec”
por. Antoni Jankowski ps. „Rysiek”
Leonard Napiórkowski ps. „Leszek”

„Drzwi do wolności” trafiły w ręce Józefa Głażewskiego, który przez kilkadziesiąt lat pielęgnował pamięć o rozstrzelanych przez UB w Łodziskach.

Gali towarzyszył koncert Lecha Makowieckiego oraz pokaz filmów poświęconych Żołnierzom Wyklętym "Sny stracone, sny odzyskane" oraz "Dzieci Kwatery Ł" (w reżyserii Arkadiusza Gołębiewskiego). Wydarzenie zorganizowało Stowarzyszenie Scena Kultury we współpracy z AgamaTeam, Stowarzyszeniem Umbrella oraz Muzeum Żołnierzy Wyklętych.

Źródło:www.ostroleka.pl

powrót