Opublikowano: 2020-02-03

Więźniowie będą pracować w nowej hali

Otwarcie nowej hali produkcyjnej w Zakładzie Karnym w Przytułach Starych, koło Ostrołęki, miało miejsce 31 stycznia. Hala ma powierzchnię 2 261 mkw. i pracować będą w niej więźniowie. Zatrudniać ich (co najmniej 100 miesięcznie) zobowiązała się firma Metal-Technik. W hali produkowane będą części do maszyn rolniczych i konstrukcji metalowych. Za swoją pracę osadzeni otrzymają wynagrodzenie, które pójdzie m.in. na spłatę ich zobowiązań.

W uroczystym otwarciu hali - z poświęceniem jej przez duchownych, przecięciem wstęgi i zwiedzaniem obiektu – wzięli udział przedstawiciele Służby Więziennej, służb mundurowych, samorządu. Byli też obecni parlamentarzyści poseł Arkadiusz Czartoryski i senator Robert Mamątow.  

Senator Robert Mamątow przede wszystkim podziękował przedstawicielom firmy Metal-Technik za to, że przedsiębiorstwo zdecydowało się na zatrudnienie więźniów. 

- Bardzo ważnym czynnikiem w działalności ministerstwa był człowiek - mówił senator Robert Mamątow. - Minister Patryk Jaki, proponując program zwiększenia zatrudnienia w zakładach karnych, mówił wyraźnie, że więźniowie nie mogą tylko leżeć w łóżkach, ale też powinni pracować. Ja, będąc wieloletnim członkiem senackiej komisji praw człowieka, miałem okazję być w kilku zakładach karnych i rozmawiać ze skazanymi, gdzie bardzo często mówili, że chcą pracować, ale nie mają warunków: bo w zakładach karnych przebywają osoby, które nie mogą opuszczać ich, nie mogą wyjść na zewnątrz i podjąć tam pracy. Pomysł wybudowania hali i zatrudnienia skazanych, którzy nie mogą opuścić zakładu karnego, jest bardzo dobry. To też jakaś forma resocjalizacji dla skazanych i pokazanie, że można w życiu funkcjonować inaczej.

powrót