Opublikowano: 2022-02-18

"Zagrożenie wojną Ukrainy z Rosją jest poważną groźbą dla pokoju w Europie"

- Kiedy w listopadzie spotykałem się z przywódcami krajów zachodnich, to nie wszyscy mieli świadomość tego, jaka jest powaga sytuacji za naszą wschodnią granicą i jak duże jest zagrożenie rosyjskie wobec Polski i wschodniej flanki NATO. Na szczęście, między innymi dzięki polskim zabiegom dyplomatycznym, podejście Europy zmienia się – mówi premier Mateusz Morawiecki.

Jak informuje szef rządu, politycy na szczeblu europejskim rozmawiają o sankcjach, “które byłyby istotne z punktu widzenia relacji Rosji z UE, ale także ze Stanami Zjednoczonymi czy Wielką Brytanią.”

- Niestety język i metody, których używa Rosja w odpowiedzi, są pełne gróźb, szantażu politycznego, militarnego i gazowego, ale także dezinformacji, propagandy i cyberataków. Nie możemy pozwolić na to, żeby te neoimperialne apetyty Rosji wyznaczały politykę i decydowały o suwerenności, bądź braku suwerenności europejskiego kraju – dodaje Mateusz Morawiecki. – Wolność i suwerenność to podstawowe wartości europejskie, których musimy bronić! To dzisiaj powiedziałem na Radzie Europejskiej. Nasza dyplomacja i rola Polski jako kraju, który przewodniczy Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, jest tutaj bardzo znacząca. Minister Rau był w Moskwie i rozmawiał na temat możliwej deeskalacji. Chcemy pokoju i bezpieczeństwa dla wszystkich krajów europejskich. 

Szczyt Rady Europejskiej jest też poświęcony stosunkom UE z państwami afrykańskimi, nielegalnej migracji, pomocy ekonomicznej i walce z COVID-19. 

powrót